LOGO TASARIMI

Logo Tasarımı kurumsal kimlik çalışması için ilk aşamadır. Logo Tasarlamak çok dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir.

Logo Çalışması kurumsal imajın en önemli parçasını oluşturur.

Firmanın dış dünyasında görünen yüzü logosudur. Logonun  firmayı tam anlamıyla temsil edebilme kabiliyetinin olması gerekir. Kurumsal kimlik çalışması da logonun renkleri doğrultusunda ilerleyeceği için Logo tasarımının en can alıcı noktası logo renklerinin seçilmesidir. Yapılan işler üretilen ürünlerle doğru orantılı olarak sektörel olarak kullanılan mutlaka her iş dalında vardır. Çok özgün bir çalışma yapılabilir veya sektörün getirdiği renk ve çizgilerde logo tasarımı gerçekleştirilebilir.

Logo;  sizi markalaşmaya götüren firmanızın yüzü olan kurumsal kimliğinizin yapıtaşıdır. Logo tasarımınız karmaşık olmamalı şık, sade, akılda kalıcı ve en önemlisi işinizi yansıtan zekice çalışılmış bir tasarım olmalıdır. Öyle bir logonuz olmalı ki uygulama yapacağınız her yer düşünülerek tasarlanmalıdır. Çünkü logonuzu veya ableminizi sadece kağıt üzerinde kullanmayacaksınız tabela billboard v.s. tüm uygulama alanlarına uyarlanabilme özelliğine sahip olmalıdır.

Markanız olacağından,  göz aşinalığı yaratacağından ve değişmeyeceğinden dolayı  iyi karar verilmelidir. Değişmeyecek fakat yeniliğe açık olana eklentiler yapılabilecek yapıda tasarlanmış olunmalıdır. Kesinlikle vektörel tabanlı bir programla çalışılmalıdır. Konuyu açacak olursak   logonuz ister küçücük bir alanda olsun isterse metrelerce uzunluğunda bir alanda yer alsın daima aynı görünmelidir bozulma olmamalıdır. İşte buda logonuzun vektörel olduğunu gösterir. Eğer logonuz büyütme ve küçültme işleminde bozuluyorsa netlik kayboluyorsa işte o logo pixel tabanlı bir programla tasarlanmıştır. Bu demek oluyor ki o logoyu hep aynı ölçüde kullanmak zorundasınız buda bir çok reklam mecrasında logonuzu kullanamayacağınız anlamına gelir.

YUKARI